Sytuacja, w której zostanie odmówiona Ci recepta na antykoncepcję awaryjną może przyczyniać się do prób zakupu leku poza apteką. Mimo trudnej sytuacji w której się znalazłaś, nigdy nie ryzykuj.
Szacuje się, że około 50-90 procent leków oferowanych w Internecie to podróbki. Według WHO, co setny lek na internetowym rynku jest podrobiony, a Polacy wydają na fałszywki tego typu ok. 100 mln zł rocznie. Wiele z tych „leków” nie zawiera substancji czynnej decydującej o ich działaniu. Podróbki nie są produkowane w standardzie farmaceutycznym, więc mogą zawierać dawkę mniejszą, większą albo nie zawierać jej wcale. Większość z nich pochodzi z krajów azjatyckich i Afryki, więc mogą być zanieczyszczone innymi lekami, bądź też substancjami niedozwolonymi do spożycia. W warunkach domowych jednocześnie są właściwie nie do odróżnienia od oryginału.
Należy także pamiętać, że pozaapteczna sprzedaż leków jest przestępstwem ściganym z Kodeksu Karnego. Nie przykładaj do tego ręki i nie bierz w tym czynnego udziału!
Kupując lek poza apteką ryzykujesz swoim zdrowiem, a niestety też często życiem. Interpol wskazuje, że każdego roku z powodu zażywania podrobionych leków ginie na świecie około miliona osób. Niech trudna sytuacja życiowa nie skłoni Cię do desperackich prób ominięcia prawa.
Anna Rahnama