You are here:
< Back

Antykoncepcja: Metody barierowe

Prezerwatywa dla mężczyzn

Czym są prezerwatywy dla mężczyzn?

Prezerwatywa dla mężczyzn to elastyczna osłona, która kształtem pasuje na członek w stanie wzwodu. Najczęściej wykonana jest lateksu, ale tworzone są również prezerwatywy poliuretanowe, z żywicy syntetycznej, itd. Charakteryzuje je znaczna różnorodność (rozmiar, grubość, kolor, kształt, smak, pokrycie środkami plemnikobójczymi).

Skuteczność

Skuteczność prezerwatywy zależy od użytkownika. Ryzyko ciąży i zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową zwiększa się, gdy prezerwatywa nie jest używana podczas każdego stosunku. Ciąże i infekcje zdarzają się również w wyniku niepoprawnego użytkowania, pęknięć bądź zesunięć.  

Ochrona przed ciążą

W grupie przypadkowych 100 osób, średnio 15 kobiet zachodzi w ciążę w trakcie pierwszego roku stosowania tej formy antykoncepcji (skuteczność 85%). Natomiast, gdy prezerwatywa jest stosowana poprawnie i podczas każdego stosunku, średnio 2 kobiety na 100 zachodzą w ciążę w trakcie pierwszego roku. W tym wypadku jej skuteczność wynosi 98%.

Ochrona przed HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową

Prezerwatywy to jedyna metoda, która zapobiega infekcjom przenoszonym drogą płciową.

Gdy stosowane są prawidłowo i podczas każdego stosunku, zapobiegają 80-95% infekcji HIV, które pojawiłyby się gdyby prezerwatywa nie była stosowana.

Ponadto skutecznie chronią przed innymi infekcjami przenoszonymi drogą płynów ustrojowych (np. chlamydia, rzeżączka) i tymi przenoszącymi się przez bezpośredni kontakt skóry (np. wirus opryszczki, wirus brodawczaka ludzkiego HPV)

Jak prawidłowo stosować prezerwatywę?

 1. Stosuj nową prezerwatywę przed każdym stosunkiem
 2. Nałóż prezerwatywę przed kontaktem z partnerką/partnerem (niedopuszczalne jest zakładanie prezerwatywy przed samym wytryskiem!)
 3. Za pomocą palca wskazującego i kciuka wyciśnij powietrze ze zbiorniczka na końcu prezerwatywy
 4. Nałóż prezerwatywę na główkę penisa we wzwodzie (stroną która umożliwi łatwe rozwinięcie prezerwatywy)
 5. Rozwiń prezerwatywę aż do podstawy penisa
 6. Zaraz po wytrysku złap koniec prezerwatywy podczas wyciągania członka z partnerki/partnera – dzięki temu prezerwatywa zostanie na swoim miejscu i nie dojdzie do wycieku spermy
 7. Ściągnij prezerwatywę z członka, gdy ten nadal jest we wzwodzie
 8. Przed ponownym stosunkiem nałóż nową prezerwatywę (uważaj, aby nie doszło do kontaktu nasienia z nową prezerwatywą)
 9. Zmień prezerwatywę na nową, gdy przechodzisz z jednego rodzaju seksu do innego (np. z analnego do waginalnego) – zapobiega to przenoszeniu bakterii z jednego miejsca w inne

Czego nie robić i na co zwracać uwagę

 • Nigdy nie zakładaj dwóch prezerwatyw na raz – wtedy ryzyko pęknięcia jest znacznie większe
 • Nie rozwijaj prezerwatywy przed założeniem
 • Nie zostawiaj członka w ciele partnerki/partnera po wytrysku (prezerwatywa pasuje na penisa w czasie erekcji – jeżeli nie wyciągniesz członka wystarczająco szybko stanie się ona zbyt luźna i może dojść do wycieku spermy)
 • Nie stosuj tej samej prezerwatywy dwa razy
 • Nie zaprzestawaj stosowania prezerwatywy, nawet gdy zdarzyło ci się o niej raz zapomnieć
 • Uważaj na różne lubrykanty (więcej informacji poniżej)
 • Stosuj dobrej jakości prezerwatywy (patrz: wskazkówki)
 • Sprawdzaj datę ważności prezerwatywy przed użyciem
 • Zwróć uwagę, czy prezerwatywa nie jest uszkodzona (patrz: wskazówki)
 • Nie noś prezerwatywy w portfelu, luzem w torebce itp. Pamiętaj, że skuteczność prezerwatywy jest przede wszystkim mechaniczna i będzie maleć, gdy narazimy ją na przypadkowe otarcia
 • Trzymaj prezerwatywy w chłodnym miejscu (samochód/namiot pozostawiony na słońcu nie jest odpowiednim miejscem!)

 

Prezerwatywa, a lubrykanty

Stosowanie substancji nawilżających może zwiększyć skuteczność prezerwatywy, ponieważ zmniejsza tarcie i mechaniczne obciążenie materiału. Należy jednak pamiętać, że niektóre lubrykanty i inne substancje chemiczne nie powinny być stosowane wraz z prezerwatywami lateksowymi. Wchodzą one w interakcję chemiczną z lateksem i zmniejszają jego wytrzymałość. Należą do nich środki nawilżające na bazie oleju, niektóre leki dopochwowe, a także środki chemiczne takie jak: Dalacin (krem dopochwowy), Gyno-Pevaryl, krem Nystan, Ortho-Gynest, Gyno-Daktarin, E 45, oliwka dziecięca, wazelina, niektóre olejki i kremy do opalania. Bezpieczne są lubrykanty na bazie wody (KY, Sensilube), glikol etylenowy, silikony, gliceryna. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dana substancja jest na bazie wody, czy oleju, można wykorzystać prezerwatywy poliuretanowe, które nie reagują z tłuszczami.

Środki plemnikobójcze

Skuteczność środków plemnikobójczych jest kontrowersyjna. Obecnie nie ma badań, które potwierdzałby, że stanowią one dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne. Są natomiast takie, które wskazują, że częste stosowanie środka plemnikobójczego zawierającego nanoksynol-9 podrażnia śluzówkę pochwy i przyczynia się do zwiększenia ryzyka transmisji HIV i innych wirusów. Zgodnie z powyższym, w przypadku zsunięcia prezerwatywy lub jej pęknięcia najbezpieczniejszą metodą o potwierdzonej skuteczności zapobiegania ciąży będzie metoda awaryjna.

Prezerwatywa lateksowa, a poliuretanowa

Prezerwatywa poliuretanowa jest bezzapachowa i cieńsza od lateksowej (0,3 – 0,8mm), dobrze przewodzi ciepło i nie uczula. Ponadto można ją bezpiecznie stosować wraz z nawilżającymi środkami na bazie tłuszczu i posiada podobną skuteczność do prezerwatywy lateksowej.

Dla kogo?

Prezerwatywy mogą być stosowane przez każdego. Ze względu na ochronę przez chorobami przenoszonymi drogą płciową, szczególnie polecane są osobom, które uprawiają przygodny seks, lub zaczynają go uprawiać z nowym partnerem. Polecane są również osobom, które nie mogą stosować innych form antykoncepcji, bądź jako dodatkowa ochrona podczas użycia innych metod.

Prezerwatywy poliuretanowe są dobrą alternatywą dla osób mających alergię na lateks.

Zalety i wady

Zalety Wady
 • Chronią przed niechcianą ciążą
 • Chronią przed zakażeniem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową
 • Tanie i łatwo dostępne
 • Nie wymagają wcześniejszego kontaktu z lekarzem
 • Nie wpływają na płodność po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji
 • Nie wpływają w żaden inny sposób na zdrowie partnerów
 • Nie ma medycznych przeciwwskazań do stosowania
 • Mogą zwiększać doznania kobiety (prezerwatywy o różnych kształtach)
 • Może wystąpić alergia na lateks (w przypadku prezerwatyw lateksowych)
 • Mogą pękać
 • Mogą się zsuwać
 • Wymagają wzwodu członka
 • Mogą ograniczać spontaniczność

 

Poprawiamy błędne przekonania

 • Prezerwatywy powinny być stosowane podczas każdego rodzaju seksu (również analnego i oralnego), ponieważ nie tylko zapobiegają ciąży, ale również chorobom przenoszonym drogą płciową
 • Prezerwatywa nie może „zgubić się” w ciele kobiety
 • Prezerwatywy nie mają porów, przez które przechodzi HIV
 • Prezerwatywy nie są pokryte HIV
 • Dziurawa prezerwatywa nie chroni przed ciążą, ani HIV
 • Użycie prezerwatywy nie wywołuje chorób u mężczyzny, z powodu „blokowania” wypływu spermy
 • Prezerwatywy są przeznaczone nie tylko dla osób uprawiających przygodne stosunki seksualne

 

Mój partner nie chce stosować prezerwatywy, co robić?

Czasami kobiety, które chciałyby zacząć używać prezerwatywy spotykają się z oporem bądź niechęcią ze strony partnerów. Mężczyźni podają różne powody, często wspominając o osłabieniu wrażeń podczas używania prezerwatywy. Czasami powody te wynikają z błędnych przekonań odnośnie tej formy antykoncepcji (zobacz najczęstsze mity) . Znajomość faktów może pomóc kobietom w rozwianiu wątpliwości swoich partnerów.

Ponadto wcześniejsza rozmowa zazwyczaj zwiększa szansę użycia prezerwatywy. W zależności od sytuacji można podejść do problemu w różny sposób.

– zaproponować inny rodzaj prezerwatywy (np. prezerwatywy poliuretanowe są cieńsze od lateksowych, a te z żywicy syntetycznej bardzo dobrze przylegają pod wpływem ciepła, przez co mogą dawać uczucie „jak bez prezerwatywy”)

– użyć prezerwatywy dla kobiet, która jest prawie tak samo skuteczna

– podkreślać chęć użycia prezerwatywy ze względu na zapobieganie ciąży, a nie transmisji chorób przenoszonych drogą płciową

– przedstawić prezerwatywę jako środek troski o siebie nawzajem (np. „wiele ludzi jest narażonych na infekcje, więc i my powinniśmy być ostrożni”)

– zająć bezkompromisowe stanowisko (np. „nie będę uprawiać seksu bez prezerwatywy”)

– dla kobiet w ciąży, podkreślać jakie ryzyko niosą choroby przenoszone drogą płciową dla dziecka i nalegać na użycie prezerwatywy w trosce o jego zdrowie

Prezerwatywa dla kobiet

Czym są prezerwatywy dla kobiet?

Prezerwatywa dla kobiet to luźna, wykonana z poliuretanu „tuba”, która pasuje do wnętrza pochwy kobiety. Jej ścianki po obu stronach pokryte są silikonowym środkiem nawilżającym. Na obu końcach prezerwatywy są pierścienie. Pierścień wewnętrzny (na zamkniętym końcu) ma ok 60mm średnicy, pomaga we wprowadzeniu prezerwatywy do pochwy i pokrywa szyjkę macicy. Pierścień zewnętrzny ma około 70mm i utrzymuje prezerwatywę na swoim miejscu.

Skuteczność

Ochrona przed ciążą

Skuteczność prezerwatywy zależy od użytkownika. Ryzyko ciąży wzrasta, gdy prezerwatywa nie jest używana podczas każdego stosunku, bądź jest używana niepoprawnie.

Wśród przypadkowych 100 osób, około 21 kobiet zachodzi w ciąże w ciągu pierwszego roku stosowania (skuteczność 79%). Natomiast, gdy prezerwatywa jest stosowana przy każdym stosunku i w poprawny sposób, około 5 kobiet spośród 100 zachodzi w ciąże w ciągu pierwszego roku stosowania (skuteczność 95%).

Ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Prezerwatywa dla kobiet, tak jak prezerwatywa dla mężczyzn, stanowi skuteczną ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV.

Jak prawidłowo stosować prezerwatywę?

 1. Stosuj nową prezerwatywę przed każdym stosunkiem
 2. Nałóż prezerwatywę przed kontaktem z partnerem (prezerwatywa dla kobiet może być wprowadzona do pochwy maksymalnie 8 godzin przed stosunkiem, powinna być założona przed wprowadzeniem penisa do pochwy)
 3. Potrzyj ścianki prezerwatywy o siebie, aby równo rozprowadzić środek nawilżający
 4. Złap pierścień na zamkniętym końcu prezerwatywy, aby stał się wąski i długi
 5. Zajmij wygodną dla siebie pozycję, a drugą ręką rozchyl wargi sromowe i zlokalizuj wejście do pochwy
 6. Delikatnie wsuń wewnętrzny pierścień prezerwatywy tak daleko jak to możliwe. Wprowadź palec do wnętrza prezerwatywy i pochwy, aby ją odpowiednio umiejscowić. Na zewnątrz pochwy powinno pozostać około 2-3cm prezerwatywy i pierścień zewnętrzny
 7. W trakcie stosunku upewnijcie się, że członek jest wprowadzany do wnętrza prezerwatywy, a nie pomiędzy prezerwatywę i ścianę pochwy
 8. Jeśli prezerwatywa przesunie się podczas stosunku (np. pierścień zewnętrzny zostanie wprowadzony do wnętrza pochwy) popraw jej położenie.
 9. Po stosunku złap za pierścień zewnętrzny, skręć prezerwatywę kilkukrotnie (aby zatrzymać spermę wewnątrz) i wyciągnij prezerwatywę z pochwy. Najlepiej zrobić to w pozycji poziomej
 10. Przed kolejnym stosunkiem powinno się założyć nową prezerwatywę
 11. Prezerwatywa dla kobiet zachowuje trwałość do 8 razy (wymaga to jej odpowiedniego umycia, wysuszenia i nawilżenia), jednak WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca stosowanie prezerwatywy dla kobiet jednokrotnie.

Czego nie robić i na co zwracać uwagę

 • Poświęć chwilę na naukę prawidłowego zakładania i ściągania prezerwatywy zanim wykorzystasz ją jako formę antykoncepcji. Przy każdej kolejnej próbie będzie ci łatwiej zrobić to poprawnie, co zwiększy psychiczny komfort użytkowania
 • Jeżeli masz wątpliwości, czy poprawnie założyłaś prezerwatywę, dla bezpieczeństwa możesz równocześnie użyć metody antykoncepcji, którą stosowałaś wcześniej. I zrezygnować z niej, gdy będziesz czuła się wystarczająco pewnie podczas stosowania prezerwatywy dla kobiet
 • Stosowanie tej samej prezerwatywy dwa razy NIE jest rekomendowane
 • Nie zaprzestawaj stosowania prezerwatywy, nawet gdy zdarzyło ci się o niej raz zapomnieć
 • Stosuj dobrej jakości prezerwatywy (patrz: wskazkówka)
 • Sprawdzaj datę ważności prezerwatywy przed użyciem
 • Zwróć uwagę, czy prezerwatywa nie jest uszkodzona

 

Prezerwatywa, a lubrykanty

Prezerwatywa dla kobiet pokryta jest silikonowym środkiem nawilżającym. Jeśli partnerzy czują potrzebę dodatkowego nawilżenia, można ją bezpiecznie stosować zarówno z środkami nawilżającymi na bazie wody jak i oleju, ponieważ wykonana jest z poliuretanu. ( W odróżnieniu od lateksowych prezerwatyw dla mężczyzn, które można stosować wyłącznie z lubrykantami na bazie wody)

Dla kogo?

Prezerwatywy mogą być stosowane przez każdego. Ze względu na ochronę przez chorobami przenoszonymi drogą płciową, szczególnie polecane są osobom, które uprawiają przygodny seks, lub zaczynają go uprawiać z nowym partnerem. Polecane są również osobom, które nie mogą stosować innych form antykoncepcji, bądź jako dodatkowa ochrona podczas użycia innych metod.

Zalety i wady

Zalety Wady
 • Chronią przed niechcianą ciążą
 • Chronią przed zakażeniem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową
 • Nie wymagają wcześniejszego kontaktu z lekarzem
 • Nie wpływają na płodność po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji
 • Nie wpływają w żaden inny sposób na zdrowie partnerów
 • Nie ma medycznych przeciwwskazań do stosowania
 • Są luźne i miękkie, dzięki czemu mogą być mniej wyczuwalne niż prezerwatywy dla mężczyzn
 • Mogą zostać założone wcześniej, dzięki czemu nie trzeba przerywać zbliżenia, aby je założyć
 • Nie muszą być zdjęte zaraz po wytrysku, co jest konieczne w przypadku prezerwatyw dla mężczyzn
 • Mogą pękać
 • Mogą zmienić położenie podczas stosunku i stać się mniej skuteczne
 • Są mniej dostępne i droższe niż prezerwatywy dla mężczyzn
 • Trzeba zwrócić uwagę, aby umieścić penisa w prezerwatywie, a nie pomiędzy prezerwatywą, a ścianą pochwy
 • Podczas stosunku wydaje specyficzny dźwięk

 

Poprawiamy błędne przekonania

 • Prezerwatywa nie może „zgubić się” w ciele kobiety
 • Prezerwatywy dla kobiet nie są trudne w użyciu, ale prawidłowe użycie wymaga nauki
 • Prezerwatywy nie mają porów, przez które przechodzi HIV
 • Prezerwatywy nie są pokryte HIV
 • Dziurawa prezerwatywa nie chroni przed ciążą, ani HIV
 • Prezerwatywy są przeznaczone nie tylko dla osób uprawiających przygodne stosunki seksualne

Błona dopochwowa

Czym są błony dopochwowe?

Błona dopochwowa to miękka, lateksowa błona, która odpowiednio założona pokrywa szyjkę macicy, uniemożliwiając plemnikom dostęp do komórki jajowej. Ma kształt półkuli, a jej brzegu znajduję się mocny, elastyczny pierścień, który utrzymuje błonę na swoim miejscu. Najczęściej używana jest wraz z środkiem plemnikobójczym, aby zwiększyć skuteczność.

Błona dopochwowa występuje w różnych rozmiarach, a rozmiar dobierany jest przez lekarza ginekologa. Później kobieta sama może ją zakładać i zdejmować. Dostępna jest w rozmiarach od 50 do 105 mm średnicy, średnica zwiększa się co 2,5 do 5 mm.

Skuteczność

Ochrona przed ciążą

Skuteczność błony dopochwowej zależy od użytkownika. Ryzyko ciąży wzrasta, gdy błona nie jest używana podczas każdego stosunku, bądź jest używana niepoprawnie.

Wśród przypadkowych 100 osób, około 16 kobiet zachodzi w ciąże w ciągu pierwszego roku stosowania (skuteczność 86%). Natomiast, gdy błona jest stosowana przy każdym stosunku i w poprawny sposób, około 6 kobiet spośród 100 zachodzi w ciąże w ciągu pierwszego roku stosowania (skuteczność 94%).

Ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Badania wykazują, że błona dopochwowa chroni przed niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. rzeżączka, chlamydia), ale nie jest skuteczna w prewencji HIV i wielu innych chorób.

Błona dopochwowa, a rak szyjki macicy

Stosowanie błony dopochwowej zmniejsza ryzyko śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy (CIN), która istotnie zwiększa ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.

Co zmniejsza skuteczność błony dopochwowej?

Błona dopochwowa wykonana jest z lateksu, który może wchodzić w interakcję chemiczną z różnymi środkami chemicznymi i nawilżającymi. Nie powinno się stosować błony razem z środkami na bazie oleju i substancjami chemicznymi takimi jak: Dalacin (krem dopochwowy), Gyno-Pevaryl, krem Nystan, Ortho-Gynest, Gyno-Daktarin, E 45, oliwka dziecięca, wazelina, niektóre olejki i kremy do opalania. Bezpieczne są lubrykanty na bazie wody.

Działania niepożądane

– zwiększone ryzyko zakażeń układu moczowego

– uczulenie

– podrażnienie pochwy spowodowane środkiem plemnikobójczym lub gumą lateksową

Przeciwwskazania

– wady wrodzone, np. przegroda pochwy

– zmniejszone napięcie błony mięśniowej pochwy lub mięśni krocza

– nieprawidłowo ukształtowany tylny brzeg spojenia łonowego

– nawracające zapalenia układu moczowego

– ostre zapalenie pochwy

– wcześniejsze wystąpienie zespołu wstrząsu toksycznego

– potwierdzona nadwrażliwość na gumę lateksową

– nieumiejętność nauczenia się zakładania błony

Jak prawidłowo stosować błonę dopochwową?

 

 1. Błonę dopochwową możesz założyć maksymalnie 6 godzin przed stosunkiem
 2. Nałóż środek plemnikobójczy na błonę i dookoła pierścienia
 3. Zajmij wygodną pozycję
 4. Ściśnij pierścień, tak aby stał się wąski i długi i wprowadź błonę do wnętrza pochwy, tak daleko jak dasz radę
 5. Wprowadź palec do pochwy i sprawdź, czy błona pokrywa szyjkę macicy. Szyjka macicy jest wyczuwalna przez błonę i kształtem może przypominać czubek nosa
 6. Jeśli czujesz dyskomfort po wprowadzeniu błony, wyciągnij ją i spróbuj założyć jeszcze raz
 7. Jeśli uprawiasz seks kilkukrotnie w krótkim odstępie czasu, przed każdym stosunkiem sprawdź położenie błony i wprowadź dodatkową porcję środka plemnikobójczego do pochwy
 8. Nie wyciągaj błony przynajmniej 6 godzin po stosunku, ale nie zostawiaj jej dłużej niż 24 godziny. Pozostawienie jej w pochwie na dłuższy okres czasu może doprowadzić do wstrząsu toksycznego
 9. Po każdym użyciu umyj błonę mydłem i czystą wodą, a następnie wysusz i przechowuj w oryginalnym pudełku

Czego nie robić i na co zwracać uwagę

 • Zanim kupisz błonę dopochwową skontaktuj się z lekarzem, który dobierze odpowiedni rozmiar
 • Poproś lekarza ginekologa podczas corocznych kontrolnych wizyt, aby sprawdził, czy dobrany wcześniej rozmiar jest nadal dobry. Kształt i rozmiar pochwy może ulec zmianie w wyniku różnych czynników, takich jak ciąża, czy nawet zmiana intensywności życia seksualnego
 • Poświęć chwilę na naukę prawidłowego zakładania błony dopochwowej zanim wykorzystasz ją jako formę antykoncepcji. Przy każdej kolejnej próbie będzie ci łatwiej zrobić to poprawnie, co zwiększy psychiczny komfort użytkowania
 • Jeżeli masz wątpliwości, czy poprawnie założyłaś błonę, dla bezpieczeństwa możesz równocześnie użyć metody antykoncepcji, którą stosowałaś wcześniej. I zrezygnować z niej, gdy będziesz czuła się wystarczająco pewnie podczas użytkowania błony dopochwowej
 • Trwałość błony jest określona przez producenta (najczęściej można ją używać przez ok. 2 lata), ale przed każdym użyciem sprawdź, czy nie jest uszkodzona
 • Sprawdź datę ważności środka plemnikobójczego. Nie używaj przeterminowanych substancji
 • Przechowuj środek plemnikobójczy i błonę w suchym i chłodnym miejscu. Wysoka temperatura może zmniejszyć wytrzymałość lateksu
 • Nie zaprzestawaj stosowania błony dopochwowej, nawet gdy zdarzyło ci się o niej raz zapomnieć
 • Uważaj na niektóre substancje chemiczne i nawilżające (więcej informacji Co zmniejsza skuteczność błony dopochwowej?)

 

Dla kogo?

Błona dopochwowa polecana jest kobietom, które chcą mieć kontrolę nad stosowaną antykoncepcją, a także kobietom, które nie mogą stosować innych form antykoncepcji. Nie jest polecana osobom, które uprawiają przygodne stosunki seksualne, ponieważ nie stanowi ona skutecznej ochrony przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową (m.in. nie jest skuteczna w prewencji HIV)

Zalety i wady

Zalety Wady
 • Chroni przed niechcianą ciążą
 • Chroni przed niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. chlamydia)
 • Zmniejsza ryzyko CIN
 • Nie wpływa na płodność po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji
 • Nie powoduje trwałego, poważnego ryzyka dla zdrowia partnerów
 • Może zostać założona wcześniej, dzięki czemu nie trzeba przerywać zbliżenia, aby ją założyć
 • Jej używanie jest w całości pod kontrolą kobiety
 • Nie chroni przed większością chorób przenoszonych drogą płciową (m.in. nie jest skuteczna w prewencji HIV)
 • Jej używanie jest w całości pod kontrolą kobiety
 • Może wypadać
 • Może zmienić położenie podczas stosunku i stać się mniej skuteczna
 • Nie jest dobrze dostępna w Polsce
 • Powoduje utratę odczuć związanych z podrażnianiem szyjki macicy
 • Istnieje ryzyko miejscowych podrażnień i otarć
 • Zwiększa ryzyko zakażeń układu moczowego

 

Poprawiamy błędne przekonania

 • Błona dopochwowa nie może dostać się do macicy, ani w inny sposób „zgubić się” w ciele kobiety
 • Błona dopochwowa nie zwiększa ryzyka raka szyjki macicy
 • Błona dopochwowa nie jest trudna w użyciu, ale poprawne użycie wymaga nauki
 • Błona dopochwowa nie jest wyczuwalna przez mężczyznę podczas stosunku

Kapturki naszyjkowe i sklepieniowe

Czym są kapturki naszyjkowe i sklepieniowe?

Kapturki naszyjkowe i sklepieniowe wykonane są z silikonu.

Kapturek naszyjkowy jest w kształcie naparstka, dzięki czemu ściśle przylega do szyjki macicy. Występuje w kilku rozmiarach (22, 25, 28, 31 mm średnicy).
Kapturek sklepieniowy ma kształt miseczki. Podobnie jak kapturek naszyjkowy zakrywa całą szyjkę macicy, ale nie przylega do niej tak ściśle. Dostępny jest w 5 rozmiarach (od 55 do 75 mm, co 5 mm).

Rozmiar kapturka musi zostać dobrany przez lekarza, a następnie kobieta musi nauczyć się go zakładać i zdejmować.

Skuteczność

Ochrona przed ciążą

Skuteczność kapturka naszyjkowego/sklepieniowego zależy od użytkownika. Ryzyko ciąży wzrasta, gdy nie jest używany podczas każdego stosunku, bądź jest używany niepoprawnie.

Istnieją znaczące różnice pomiędzy skutecznością kapturka naszyjkowego/sklepieniowego u kobiet, które nigdy wcześniej nie rodziły, a tymi które rodziły. Jest to metoda o wiele skuteczniejsza w przypadku kobiet, które nie rodziły. Natomiast u kobiet po porodzie, jest jedną z najmniej skutecznych metod antykoncepcji.

Wśród przypadkowych 100 kobiet po porodzie, około 32 kobiety zachodzą w ciąże w ciągu pierwszego roku stosowania (skuteczność 68%). Natomiast, gdy kapturek jest stosowany przy każdym stosunku i w poprawny sposób przez kobiety po porodzie, około 20 kobiet spośród 100 zachodzi w ciąże w ciągu pierwszego roku stosowania (skuteczność 80%).

Wśród przypadkowych 100 kobiet przed porodem, około 16 kobiet zachodzi w ciąże w ciągu pierwszego roku stosowania (skuteczność 84%). Natomiast, gdy kapturek jest stosowany przy każdym stosunku i w poprawny sposób przez kobiety przed porodem, około 9 kobiet spośród 100 zachodzi w ciąże w ciągu pierwszego roku stosowania (skuteczność 91%).

 

Ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową

Kapturek naszyjkowy/sklepieniowy zapobiega niektórym zakażeniom przenoszonym drogą płciową (np. chlamydia), ale nie chroni przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową

Kapturek naszyjkowy/sklepieniowy, a rak szyjki macicy

Stosowanie  kapturka zmniejsza ryzyko śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy (CIN), która istotnie zwiększa ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.

Ponadto stosowanie kapturka naszyjkowego zmniejsza ryzyko PID (Pelvic inflammatory disease – zapalenie narządów miednicy mniejszej)

Działania niepożądane

– uczulenie

– podrażnienie miejscowe pochwy spowodowane nadwrażliwością na silikon, otarciami

Przeciwwskazania

– wcześniejsze wystąpienie zespołu wstrząsu toksycznego

– potwierdzona nadwrażliwość na silikon

– nieumiejętność nauczenia się zakładania kapturka

Jak prawidłowo stosować kapturek naszyjkowy/sklepieniowy?

 1. Kapturek naszyjkowy/sklepieniowy możesz założyć maksymalnie 6 godzin przed stosunkiem
 2. Zajmij wygodną pozycję
 3. Wprowadź kapturek do wnętrza pochwy, tak aby znalazł się na szyjce macicy
 4. Ściśnij koniec kapturka, tak aby się zassał na szyjce macicy
 5. Jeśli czujesz dyskomfort po wprowadzeniu kapturka, wyciągnij go i spróbuj założyć jeszcze raz
 6. Jeśli uprawiasz seks kilkukrotnie w krótkim odstępie czasu, przed każdym stosunkiem sprawdź położenie kapturka
 7. Nie wyciągaj kapturka przynajmniej 6 godzin po stosunku, ale nie zostawiaj jej dłużej niż 48 godzin. Pozostawienie go w pochwie na dłuższy okres czasu może doprowadzić do wstrząsu toksycznego
 8. Po każdym użyciu umyj kapturek mydłem i czystą wodą, a następnie wysusz i przechowuj w chłodnym i suchym miejscu

Czego nie robić i na co zwracać uwagę

 • Zanim kupisz kapturek naszyjkowy/sklepieniowy skontaktuj się z lekarzem, który dobierze odpowiedni rozmiar
 • Poświęć chwilę na naukę prawidłowego zakładania kapturka naszyjkowego zanim wykorzystasz go jako formę antykoncepcji. Przy każdej kolejnej próbie będzie ci łatwiej zrobić to poprawnie, co zwiększy psychiczny komfort użytkowania
 • Jeżeli masz wątpliwości, czy poprawnie założyłaś kapturek, dla bezpieczeństwa możesz równocześnie użyć metody antykoncepcji, którą stosowałaś wcześniej. I zrezygnować z niej, gdy będziesz czuła się wystarczająco pewnie podczas użytkowania kapturka naszyjkowego/sklepieniowego
 • Nie zaprzestawaj stosowania kapturka naszyjkowego/sklepieniowego, nawet gdy zdarzyło ci się o nim raz zapomnieć

 

Dla kogo?

Kapturek naszyjkowy/sklepieniowy polecany jest kobietom, które nigdy nie rodziły drogą naturalną. Takim, które chcą mieć kontrolę nad stosowaną antykoncepcją, a także kobietom, które nie mogą stosować innych form antykoncepcji. Nie jest polecany osobom, które uprawiają przygodne stosunki seksualne, ponieważ nie stanowi on skutecznej ochrony przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV. Nie jest również odpowiednim rozwiązaniem dla kobiet po porodzie, ze względu na niską skuteczność.

Zalety i wady

Zalety Wady
 • Chroni przed niechcianą ciążą
 • Nie wpływa na płodność po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji
 • Nie powoduje trwałego, poważnego ryzyka dla zdrowia partnerów
 • Może zostać założony wcześniej, dzięki czemu nie trzeba przerywać zbliżenia, aby go założyć
 • Jego używanie jest w całości pod kontrolą kobiety
 • Nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
 • Jego używanie jest w całości pod kontrolą kobiety
 • Może zmienić położenie podczas stosunku i wypadać
 • Nie jest dobrze dostępny w Polsce
 • Powoduje utratę odczuć związanych z podrażnianiem szyjki macicy
 • Istnieje ryzyko miejscowych podrażnień i otarć
 • Ma bardzo niską skuteczność u kobiet po porodzie

 

Źródła

 1. Family planning. Global handbook for providers, 2011 update. World Health Organisation Department of Reproductive Health and Research: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/44028/1/9780978856373_eng.pdf
 2. Foreman Mia, Jeff Spieler, Contraceptive evidence. Questions and Answers. 2013 Population Reference Bureau: http://www.glowm.com/pdf/lezen.contraceptive-evidence2-2013.pdf#page=2
 3. Ministerstwo Zdrowia. Znak CE: http://www.mz.gov.pl/leki/wyroby-medyczne/znak-ce/
 4. Planned Parenthood. How do I use the diaphgram? https://www.plannedparenthood.org/learn/birth-control/diaphragm/how-do-i-use-a-diaphragm
Kategorie:

Powiązane Posty

Aktualności

Zapytanie do sieci przychodni medycznych

Dnia 1.09.2017 r. wystosowaliśmy następujące zapytanie do sieci przychodni medycznych (Centermed, EMC Instytut Medyczny, Enel-Med, LuxMed, Medicover, PolMed, S7Health, Scanmed): Szanowni Państwo, w związku z wejściem w dniu 23.07.2017 w życie „Ustawy z dnia 25 Czytaj więcej…

Aktualności

Zmiany kategorii dostępności leków w 2017

Od października 2017 roku, decyzją prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, przeciwbólowy Ketonal 50 mg (ketoprofen) będzie dostępny bez recepty. Wszystkie leki antykoncepcyjne, w tym pigułki “dzień po”, od niedzieli 23.07 można kupić tylko na receptę. Czytaj więcej…

Aktualności

Lista lokalizacji już dostępna

Zapraszamy do zapoznania się z listą lokalizacji, w których można uzyskać pomoc w przypadku znalezienia się w sytuacji awaryjnej. Listę można śledzić na stronie http://lekarzekobietom.pl/jestem-pacjentka/lista-lokalizacji/ – staramy się aktualizować ją w każdą niedzielę. UWAGA! Znacznik na Czytaj więcej…