Czy antykoncepcja awaryjna czyli tzw. „pigułka po” to środek wczesnoporonny?
Nie. Po pierwsze nie istnieją środki „wczesnoporonne”, wyróżniamy takie, które zapobiegają ciąży (antykoncepcyjne) oraz takie, które wywołują poronienie (nazywane poronnymi lub aborcyjnymi) gdy ciąża już istnieje. Wielokrotnie podnoszony argument, że środek ten służy aborcji nie znajduje potwierdzenia we współczesnej wiedzy medycznej. W przypadku zażycia leku we wczesnych etapach ciąży, nie doprowadzi on do poronienia i stwierdzono szkodliwego wpływu na dalszy przebieg ciąży (nie zaobserwowano tzw. działania teratogennego) [1].
Jaki jest mechanizm działania octanu uliprystalu (ellaOne)?
Preparat sprawia, że nie dochodzi do zapłodnienia, tj połączenia plemnika z komórką jajową. Działanie to następuje w następstwie dwóch mechanizmów:
hamowanie/opóźnienie jajeczkowania. Hamując uwalnianie LH (hormonu luteinizującego) przez podwzgórze, a więc nie dopuszcza do pęknięcia pęcherzyka Graffa i wystąpienia owulacji [2].
hamowanie persystaltyi jajowodu. Hamowanie “ruchu” jajowodu, uniemożliwia dotarcie komórki jajowej do macicy.
* Istnieją doniesienia, że octan uliprystalu może mieć wpływ na endometrium i w konsekwencji utrudniać implantację (zagnieżdżenie) zarodka, jednak najnowsze badania zdają się nie potwierdzać takiego mechanizmu, zwłaszcza w przypadku zażycia dawki zalecanej dla celów antykoncepcji awaryjnej [3,4].
Opracowała Anna Rahnama na podstawie:
[1] https://academic.oup.com/humrep/article/30/4/800/616120/Effects-of-ulipristal-acetate-on-human-embryo
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4709420/
[3] Current controversies with oral emergency contraception: a review. Cameron ST, Li HWR, Gemzell-Danielsson K. BJOG, 2017 Jun 28.
[4] https://www.fsrh.org/news/fsrh-launches-new-emergency-contraception-guideline/