You are here:
  • KB Home
  • Antykoncepcja
  • Czy antykoncepcja awaryjna czyli tzw. „pigułka po” to środek wczesnoporonny?
< Back

Czy antykoncepcja awaryjna czyli tzw. „pigułka po” to środek wczesnoporonny?

Nie. Po pierwsze nie istnieją środki „wczesnoporonne”, wyróżniamy takie, które zapobiegają ciąży (antykoncepcyjne) oraz takie, które wywołują poronienie (nazywane poronnymi lub aborcyjnymi) gdy ciąża już istnieje. Wielokrotnie podnoszony argument, że środek ten służy aborcji nie znajduje potwierdzenia we współczesnej wiedzy medycznej. W przypadku zażycia leku we wczesnych etapach ciąży, nie doprowadzi on do poronienia i stwierdzono szkodliwego wpływu na dalszy przebieg ciąży (nie zaobserwowano tzw. działania teratogennego) [1].

Jaki jest mechanizm działania octanu uliprystalu (ellaOne)?

Preparat sprawia, że nie dochodzi do zapłodnienia, tj połączenia plemnika z komórką jajową. Działanie to następuje w następstwie dwóch mechanizmów:
hamowanie/opóźnienie jajeczkowania. Hamując uwalnianie LH (hormonu luteinizującego) przez podwzgórze, a więc nie dopuszcza do pęknięcia pęcherzyka Graffa i wystąpienia owulacji [2].
hamowanie persystaltyi jajowodu. Hamowanie “ruchu” jajowodu, uniemożliwia dotarcie komórki jajowej do macicy.
* Istnieją doniesienia, że octan uliprystalu może mieć wpływ na endometrium i w konsekwencji utrudniać implantację (zagnieżdżenie) zarodka, jednak najnowsze badania zdają się nie potwierdzać takiego mechanizmu, zwłaszcza w przypadku zażycia dawki zalecanej dla celów antykoncepcji awaryjnej [3,4].

Opracowała Anna Rahnama na podstawie:
[1] https://academic.oup.com/humrep/article/30/4/800/616120/Effects-of-ulipristal-acetate-on-human-embryo
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4709420/
[3] Current controversies with oral emergency contraception: a review. Cameron ST, Li HWR, Gemzell-Danielsson K. BJOG, 2017 Jun 28.
[4] https://www.fsrh.org/news/fsrh-launches-new-emergency-contraception-guideline/

Kategorie:

Powiązane Posty

Aktualności

Zapytanie do sieci przychodni medycznych

Dnia 1.09.2017 r. wystosowaliśmy następujące zapytanie do sieci przychodni medycznych (Centermed, EMC Instytut Medyczny, Enel-Med, LuxMed, Medicover, PolMed, S7Health, Scanmed): Szanowni Państwo, w związku z wejściem w dniu 23.07.2017 w życie „Ustawy z dnia 25 Czytaj więcej…

Aktualności

Zmiany kategorii dostępności leków w 2017

Od października 2017 roku, decyzją prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, przeciwbólowy Ketonal 50 mg (ketoprofen) będzie dostępny bez recepty. Wszystkie leki antykoncepcyjne, w tym pigułki “dzień po”, od niedzieli 23.07 można kupić tylko na receptę. Czytaj więcej…

Aktualności

Lista lokalizacji już dostępna

Zapraszamy do zapoznania się z listą lokalizacji, w których można uzyskać pomoc w przypadku znalezienia się w sytuacji awaryjnej. Listę można śledzić na stronie http://lekarzekobietom.pl/jestem-pacjentka/lista-lokalizacji/ – staramy się aktualizować ją w każdą niedzielę. UWAGA! Znacznik na Czytaj więcej…